Czym jest EuroCosplay?

EuroCosplay logo

EuroCosplay to międzynarodowy konkurs krawiectwa artystycznego poł‚ą…czonego z formą teatralną, w którym uczestnicy upodobniają się™ do bohaterów gier, mang, anime, filmów, komiksów, itp., zarówno pod względem strojów jak i zachowania scenicznego. Finalistów ocenia trzyosobowe jury zł‚ożone z utytuł‚owanych cosplayerów pochodzą…cych spoza Europy - najczęściej po jednej osobie z Azji i obu Ameryk. Jurorami zostają… zwycię™zcy konkursów cosplayowych o zasię™gu ś›wiatowym, a także osoby wykonujące kostiumy na potrzeby przemysł‚u filmowego czy posiadają…ce własne firmy tworzą…ce repliki lub projektujące odzież. Zarówno podczas finału, jak i naszych eliminacji, uczestnicy oceniani są w systemie punktowym, w którym każdy z jurorów może przyznać‡ maksymalnie 20 punktów za zgodność‡ cosplayu z materiał‚em źródł‚owym, 20 za konstrukcję™ technniczną, oraz 10 za wystę™p na scenie. O tytuł‚ najlepszego w Europie konkuruje 46 zawodników z 29 krajów. Co roku w każdym z państw czł‚onkowskich podczas krajowych eliminacji wybierany jest jeden lub dwóch finalistów. Spotykają… się™ oni w ostatni weekend października w Londynie podczas MCM Expo, najwię™kszej na Wyspach Brytyjskich imprezie poświę™conej tzw. geek culture - komiksom, filmom i serialom z gatunku science fiction i fantasy, grom planszowym i karcianym oraz wszelkiego rodzaju rozrywce elektronicznej. W zeszłym roku odwiedziło ją podczas trzech dni ponad 100 tysięcy osób!

Nasza grupa, jako jedyna w Polsce, ma prawo do wysyłania reprezentantów na EuroCosplay, pierwszy wybierany jest na początku roku we Wrocławiu, podczas walentynowego festiwalu Love. Wybór drugiego finalisty na EuroCosplay 2015 będziecie mogli zobaczyć już 30 maja, podczas Magnificonu XIII!

Pierwszym polskim reprezentantem na EuroCosplay 2015 została Laura 'Norge' Czerwiński ze świetnie wykonanym strojem Thranduila z filmu Hobbit, oraz występem, który podbił serca pubiczności. Będzie to jej pierwszy udział w finale międzynarodowego konkursu cosplayowego.

Fot: Ijidofoty

W konkursie udział biorą… najlepsi i najbardziej doświadczeni zawodnicy polskiej sceny cosplayowej, a sukcesów w tej dziedzinie nam nie brakuje! Przez 5 lat londyń„skich finał‚ów Polska raz zwyciężyła i aż trzykrotnie zdobywała drugie miejsce, sprawiając, że nasz kraj jest jednym z najbardziej utytułowanych w Europie!

Zachęcamy do zapoznania się™ z regulaminem i wytycznymi oceniania finał‚ów konkursu. W kwestiach spornych decyduje anglojęzyczny oryginał‚ regulaminu.

Trochę™ historii

Konkurs EuroCosplay odbywa się od 2010 roku. Finał ma miejsce w październiku, podczas ogromniej imprezy w centrum ExCeL w Londynie, która w zeszłym roku zgromadziła ponad 100 000 ludzi. Polska uczestniczy w eliminacjach od samego początku.

2014

Polska po raz pierwszy wygrywa finał EuroCosplayu! Katarzyna Kairi Siedlecka pokonała ponad czterdziestu rywali i stanęła na najwyższym stopniu podium. W konkursie finałowym wcieliła się w Sorę z gry Kingdom Hearts. Drugim polskim reprezentantem był Jakub Zel Kołecki.

Stroje z eliminacji:

Stroje z finałów:

Zwycięzcy 2014: 1. Polska 2. Hiszpania 3. Węgry

2013

Eliminacje w 2013 roku odbyły się podczas konwnetów Love 4 i Magnificon XI eXpo. Polskę™ reprezenowały Zofia Zula Kaleta oraz Monika Kuma Miś›. Zula, startując w ulepszonej wersji swojego stroju z eliminacji, zdobyła kolejne srebro dla Polski!

Stroje z eliminacji 2013

Stroje z finał‚ów 2013

Zwycięzcy 2013: Holandia, Polska, Wł‚ochy

2012

Rok 2012 przyniósł kolejne sukcesy, finalistkami został‚y Katarzyna Kairi Siedlecka oraz Joanna Lola Lange. Obie uplasowały się™ w pierwszej szóstce, a Kasia po raz drugi zdobył‚a drugie miejsce w finale EuroCosplay. Dzię™ki tym finał‚om, no i naszym zawodniczkom, Polska na stałe trafił‚a do cosplayowej czoł‚ówki Europy.

Stroje z eliminacji

Stroje z finał‚ów 2012

Zwycię™zcy 2012: Holandia, Polska, UK

2011

W kolejnym roku, 2011, eliminacje odbyły się™ na dwóch konwentach MiOhi: Love 2 oraz Magnificon IX. Sukces Kairi spowodował‚ duże zainteresowanie konkursem, a także ból gł‚owy u jurorów, którzy musieli wybrać ten jedyny... no dwa, z ogromnej iloś›ci wspaniał‚ych strojów. Finalistkami zostały Aleksandra Shappi Tora (po raz drugi) oraz Magdalena Violet Derlatka.

Stroje z eliminacji 2011

Stroje z finał‚ów 2011

W finale zwyciężył reprezentant Wielkiej Brytanii, drugie miejsce przypadło Holandii, trzecie zaś Hiszpanii.

2010

Pierwszymi polskima reprezantkami na finał EuroCosplayu był‚y Katarzyna Kairi Siedlecka oraz Aleksandra Shappi Tora.

Stroje z eliminacji 2010

Finał‚y 2010

Nasze pierwsze finały i spektakularny sukces! Kasia, w stroju Ashury z RG Vedy zaj곂a drugie miejsce! Pierwsze miejsce przypadło Portugalii, a trzecie Wielkiej Brytanii.